• English (UK)
  • GermanDE-CH-AT
  • slajder dubaj kol
  • slajder gabloty
  • slajder meble new
  • slajder due new
  • slide piwniczka new
  • Byliśmy w Dubaju, Kolonii i Sztokholmie
  • Gabloty dla niepełnosprawnych
  • Kolekcja Premium
  • Wszystko o DUE
  • Piwniczka na Wino w bunkrze

Obiekty c.d.

41

Lampy stołowe / Koch and Lowy, USA

Surowość i prostota formy, brak zbędnych ozdobników. Projektant najprawdopodobniej wyszedł z założenia, że lampa ma przede wszystkim świecić, a dopiero później – dobrze wyglądać.

42

Szafka / Tieme Rietveld, Holandia.

Szafka, w której zręcznie ukryto sposób jej otwierania. Pozornie chaotyczne linie są jednak użyte w sposób absolutnie przemyślany. Prostota formy łączy się tutaj z zagadkową treścią.

43

Kosz ‘Bin Bin’ /  Essey, Dania

Fantastyczne połączenie formy i treści. Wyglądu i funkcji. Kosz na śmieci, który wygląda, jakby przed chwilą został wyjęty z... kosza na śmieci. Genialne!

44

Taborety / Philippe Nigro, Włochy.

Taborety, które wyglądają, jak żywa ilustracja powiedzenia „płaszczyć się przed kimś”. Meble te już samym wyglądem (krótki nóżki, spłaszczone siedziska) zdają się mówić „jesteśmy do twoich usług”, „wypróbuj nas, a na pewno nie pożałujesz”.

46

Krzesło Lo Res / United Nude.

Kształt krzesła pozornie zaprzecza prawom fizyki. Wydaje się, że osoba, która na nim usiądzie, z pewnością zaraz się przewróci. Jeśli jednak przyjrzymy się bliżej, zauważymy pełną równowagę zawartą w tym projekcie.

47

Regał / Studio B Design, USA.

Mebel o szkolnej proweniencji. Dolna część to wyraźne nawiązanie do dawnych tablic szkolnych, natomiast górna, między innymi ze względu na kolorystykę – przywodzi na myśl rozwiązania znane z przedszkoli.

48

Felted Divider / Joe Epstein & Sheilah Carroll, USA.

Miejsce pracy dla pisarza lub osoby działającej w szeroko pojętej branży kreatywnej. Biurko, lampa i przestrzeń, która nie rozprasza. Tyle potrzeba, by móc zacząć tworzyć.

49

Lampa ścienna ‘Cardboard’/ NBT Studio, Chiny.

Sześciokąty foremne zbudowane z trójkątów równobocznych (trudno o coś bardziej harmonijnego i symetrycznego) zostały ułożone w sposób asymetryczny. Efekt – co najmniej intrygujący.

52

Półki Myriad / Umbra, Kanada.

Nad wyraz lekka optycznie półka, łącząca przeciwieństwa: skrajny minimalizm formy z bogactwem treści (bujna ornamentyka).

51

Lampa stołowa / Joss & Main.

Prosta, stonowana kolorystycznie i nienarzucająca się swoim designem lampa stołowa. Bo tak naprawdę, to nie ona gra tu pierwsze skrzypce, lecz światło, które się z niej wydobywa.

53

Lampa wisząca / Cerno, USA.

Pozornie – ciężki, solidny kawałek drewna. Wystarczy jednak włączyć lampę, by światło wydobywające się ze szczelin klosza nadało całości niebywałą lekkość.

54

Lampa stołowa / Ferruccio Laviani, Włochy.

Niezwykły pomysł: próba ukazania działania wiatru. Lampa, która łączy w sobie dwa żywioły: powietrze i ogień (światło).

55

Lustro Adnet Circulaires / Gubi, Dania.

Lustro dla tych, którzy w głębi serca pozostali hippisami, ponieważ wydaje się, że sposób mocowania lustra nawiązuje do biżuterii (np. naszyjników) noszonej w tamtych czasach.

59

Ozdobny wazon / Cyan Design, USA.

Wazon nawiązujący fakturą do przedmiotów wyplatanych z trzciny lub wikliny. Kółeczka użyte w jego górnej części przywodzą na myśl bąbelki powietrza wędrujące z dna, by wydostać się z wodnej pułapki.

60

Regał na książki ‘Equilibrium’ / Malagana Design.

Regał na książki o przewrotnej nazwie – Equilibrium, czyli „równowaga”. Zagadką pozostaje sposób, w jaki połączono poszczególne segmenty tego niecodziennego mebla.

61

Ekspres do Espresso.

Ekspres do kawy, który niczym by się nie wyróżniał, gdyby nie jego obudowa. Powiedzieć o niej, że jest solidna i budzi zaufanie – to nic nie powiedzieć.

63

Składany parawan Miro- dzieło słynnego włoskiego fotografa, który zapragnął stworzyć cos nietuzinkowego służącego wystrojowi wnętrz / Francesco Bolis, Włochy.

Nie wiemy, czy taka była do końca intencja projektanta, ale nam ten parawan, a dokładniej to, co znajduje się na nim, przypomina klimat słynnego filmu Alfreda Hitchcocka pt. „Zawrót głowy”. Patrząc bowiem na parawan, za każdym razem doświadczamy właśnie tego uczucia.

66

Zegar cyfrowy ‘Kostki’

Co autor chciał przekazać, projektując ten zegar? Może to, że odmierzanie czasu to jedynie przeliczanie suchych ciągów cyfr? I stąd każda kostka wyświetla tylko jedną część aktualnej godziny, „nie wiedząc” nawet, czemu sama służy, nie zdając sobie sprawy, że jest częścią większej całości.

67

Zegar Pixele / RawDezign, UK.

Zegar, którego tarcza złożona jest z niewielkich trójkątnych pikseli. Interpretacja zamysłu twórcy jest czytelna: podobnie jak piksele tworzą cały obraz, tak sekundy tworzą momenty, momenty – chwile, a chwile – całe życie człowieka.

68

Krzesło – biblioteczka / Fabio Vinella, Włochy.

Prawdziwi bibliofile zapewne poczuliby się urażeni, widząc, w jak instrumentalny sposób potraktowane zostały tutaj książki – jako swego rodzaju „podpórka”. Choć z drugiej strony, gdyby spojrzeć na to jak na krzesło studenta, któremu kazano przeczytać stertę książek przed egzaminem?

70

Szafka A line / Hagit Pincovici, Włochy.

Patrząc na tę szafkę, można oczyma wyobraźni zobaczyć mieszkanie roztargnionego klawesynisty, który właśnie przeprowadza się do innego lokum. Dlatego też chwilowo do swojego instrumentu przymocował czerwoną taśmą dwa pudełka z różnymi drobiazgami.

71

Futurystyczny stolik pokryty szkłem.

Projekt rodem ze scenografii filmów science-fiction. Sześciokąty foremne tworzące blat są częstym motywem spotykanym w tego rodzaju produkcjach filmowych: taki kształt mają tam różnego rodzaju śluzy, przejścia do pomieszczeń w statkach kosmicznych itp.

72

Półka T.Shelf / j1 studio, USA.

Matematyka, a ściślej mówiąc geometria w służbie designu. Półka, która ucieszyłaby każdego miłośnika gier karcianych, przypomina bowiem nieco futurystyczny domek z kart.

73

Lampa Louxor / Pool, Francja.

Nazwa lampy Louxor (Luksor) sugeruje związki ze światem starożytnego Egiptu. Bogatsi o tę wiedzę od razu zauważymy, że projekt stanowi wariację na temat motywu egipskiej piramidy.

105

Sztućce / Domino.

Kiedy spojrzymy na ten zestaw sztućców, skojarzenia ze słynną teorią głoszoną przez Karola Darwina nasuną się same. Wydaje się, że pierwszy w głowie projektanta pojawił się nóż, jako najprostsza i najbardziej prymitywna forma sztućca, następnie – w wyniku ewolucji powstała łyżka, a zaraz po niej – najbardziej zaawansowany „organizm”, czyli widelec.

75

Grzejnik / Hotech Design, Włochy.

Niecodziennie zaprojektowany grzejnik. Projekt jest jednak gruntownie przemyślany. Forma odzwierciedla tu funkcję urządzenia, całość nawiązuje do planety, najpewniej – Ziemi, która wędruje na tle rozgrzanej tarczy słonecznej, korzystając nieustannie z emitowanego przez gwiazdę ciepła.

76

Regał na książki / Khaos, Włochy.

Regał na książki o wiele mówiącej nazwie – Khaos. Wydaje się jednak, że jest to chaos chwilowy, że mebel został jedynie na moment wytrącony z równowagi, ale niebawem wszystko wróci do stanu pierwotnej harmonii.

77

Wazony Geo black / Dwell studio, USA.

Kubizm w postaci czystej. Swego rodzaju wariacja na temat pięciokąta foremnego. Co ciekawe, wazon konkuruje tutaj wyraźnie z kwiatami o uwagę osoby nań patrzącej.

78

Półka ROCKY / Charles Kalpakian, Francja.

Obok tego mebla nie sposób przejść obojętnie. Dłuższą chwilę zajmie nam pokonanie niesamowitego złudzenia optycznego, jakiego można doznać, patrząc na tę półkę.

A kiedy dojdziemy do siebie, pozostanie nam już tylko podziwiać kunszt projektanta...

79

Geometryczna półka.

Historykom sztuki półka ta z pewnością będzie się kojarzyła z obrazami holenderskiego malarza Pieta Mondriana (1872–1944), twórcy neoplastycyzmu – kierunku postulującego abstrakcję geometryczną w malarstwie.

81

Ceramiczna Patera.

Ceramiczna patera o powierzchni, która ma w zamyśle upodabniać przedmiot do znaleziska archeologicznego. Powierzchnia jest nieco patynowana, sugeruje zdecydowanie zaawansowany wiek patery.

83

Szafka Queluz / Pinto Paris, Francja.

Szafka, w której symetria i równowaga (harmonijna forma mebla) toczą nieustanną walkę z asymetrią i nieregularnością (proporcje kolorów).

84

Dekoracyjny gong z brązu / Harry Bertoia.

Gong, który wygląda, jakby przed chwilą został odkryty przez archeologów badających stanowisko z epoki brązu. Widoczne są ślady użytkowania instrumentu, gdzieniegdzie pojawia się patyna.

85

Świeczniki Sdiamond / Rose Tarlow, USA.

Świeczniki, które dzięki zwężeniu w połowie wysokości każdego z nich mogą przypominać panny niosące lampy w jednej z biblijnych przypowieści. Oczywiście to tylko jedna z wielu możliwych interpretacji.

86

Szafki Inmotion / MDF Italia

Nazwa szafek Inmotion doskonale oddaje intencje ich twórcy: pokazanie ruchu w rzeczy, która na dobrą sprawę jest w sposób trwały unieruchomiona.

87

Lampa stołowa / Ralph Lauren

Lampa dla tych, którzy nawet rodzinny obiad przy stole traktują jak inscenizację teatralną albo kolejną scenę właśnie kręconego filmu.

88

Zabudowa umywalki z beczki po winie.

Gustowna zabudowa tradycyjne umywalki, wykonana z drewnianej beczki po winie. Idealna dla fanów winiarstwa i sielskich, rustykalnych wnętrz.

89

Lampa z butelek i beczki po winie.

Lampa, która przypomina nieco fragment linii produkcyjnej w fabryce alkoholu. W przypadku naszego mebla butelki są jednak napełniane... światłem.

90

Drewniane rustykalne drzwi przesuwne.

Przykład tych przesuwanych drewnianych drzwi dobitnie potwierdza znaną prawdę, że drewno jest w stanie ocieplić każde, nawet najbardziej wiejące chłodem wnętrza, które mają więcej wspólnego ze sterylnym laboratorium niż z ciepłem ogniska domowego.

91

Lustro z fragmentów beczki wina / 2-day design.

Lustro wykonane z elementów beczki po winie. Symbolika wydaje się być oczywista: jak w lustrze odbija się to, co w nas zewnętrzne i powierzchowne, tak wino przez nas pite wydobywa na światło dzienne to, co na co dzień skrywamy w głębi serca.

92

Lampa z obręczy beczki.

Metalowe obręcze z beczki po winie wykorzystano w taki sposób, by nikt nie domyślił się ich pochodzenia. Tym samym potraktowano je wyłącznie jako materiał o interesującej fakturze, nie nawiązując w żaden sposób do winiarstwa.

93

Lampa z elementów beczki.

Lampa ta będzie z pewnością doskonałą ozdobą każdej piwniczki winiarskiej. Uwagę zwraca klosz wykonany z obręczy beczki po winie – prawie zupełnie nieprzepuszczający światła.

94

Fotel Crinoline / Patricia Urquiola, Włochy.

Już sama nazwa fotela – Crinoline (krynolina) sugeruje motyw, który był inspiracją dla projektanta tego mebla. Przypomnijmy, krynolinami nazywano XIX-wieczne suknie uszyte z materiału rozpiętego na sztywnych obręczach.

97

Umywalka z beczki.

Umywalka, którą nie pogardziłby sam Dionizos. Wbrew jednak temu, co sugeruje zdjęcie – z zamontowanego tam kranu wypływa niestety wyłącznie woda...

96

Żyrandol z butelek i beczki po winie.

Żyrandol, który docenią wszyscy miłośnicy winiarstwa, ponieważ wykorzystano w nim nie tylko tradycyjną beczkę po winie, lecz przede wszystkim – butelki po tym wyjątkowym trunku. Pełnią one tutaj rolę niecodziennych kloszy.

98

Lampa z denka beczki po winie.

Żarówki zwisające na drutach z denka beczki po winie przypominają pierwszych nurków, którzy schodzili na znaczne głębokości, by badać nieznany podwodny świat.

99

Żyrandol z beczki po winie.

Do budowy żyrandola posłużyły elementy pochodzące z beczki po winie. Lampa ta przywodzi na myśl oświetlenie używane w średniowiecznych zamczyskach.

100

Lampa Wallshadow/ Charles Kalpakian.

Zaskakujący projekt lampy, w której paradoksalnie cień gra nie mniejszą (a kto wie, może nawet większą) rolę niż światło. Z drugiej strony, podejście autora jest bardzo logiczne: jak bowiem ukazać naturę światła, jeśli nie przez kontrast?

102

Drewniany, ścienny kwietnik.

Drewniany kwietnik, który w pierwszej chwili przypomina orzech kokosowy. W dodatku ów „orzech” najwyraźniej zaczyna kiełkować... Prosty, lecz nad wyraz pomysłowy projekt.

103

Kosz z beczki po winie.

Projekt według pomysłu tak prostego, że wydaje się dziwne, iż nikt wcześniej na niego nie wpadł: kosz na śmieci (?) wykonany z beczki po winie.

104

Wiszące łóżko.

Łóżko, które dzięki swojej niecodziennej konstrukcji, pozwala śpiącym w nim osobom chociaż na chwilę oderwać się od ziemskich / przyziemnych problemów.

109

Szklanki na wino / Sempli, USA.

Forma tych pomysłowo zaprojektowanych szklanek nawiązuje do gestu znanego wszystkim koneserom wina.

110

Krzesło ‘Brilliant’ - realizacja idei krzesła subtelnego ale i wygodnego/ Eva Fly, Dania.

Krzesło Brilliant to projekt nawiązujący wyglądem do struktury diamentu, a mówiąc konkretniej – jego oszlifowanej wersji, czyli brylantu.

111

Szklanki / Sorgente.

Pofałdowane ścianki szklanek przywodzą na myśl nieco sfatygowane aluminiowe puszki po napojach orzeźwiających.

112

‘Zrównoważony stolik’ / Paul Cocksedge, UK.

Stół sprawiający wrażenie lekceważącego prawa fizyki. Wydaje się, że w każdej chwili mebel może stracić równowagę, ale to tylko złudzenie.

113

Drewniane kubki na herbatę ‘Alpha’

Już sam materiał (drewno), który został wybrany przez projektanta tego kubka na herbatę, budzi zdziwienie. Forma zaś naczynia budzi skojarzenia z foremkami używanymi niegdyś do pieczenia ciast.

114

Krzesło ‘Barcelona’ - pierwotnie wyposażenie Pawilonu Niemieckiego na Wystawie Światowej w 1925, współcześnie międzynarodowy przebój / Mies van der Rohe, Niemcy

Krzesło, które wygląda, jakby jeszcze wczoraj jego szkic powstawał na monitorze komputera należącego do projektanta mebli. Tym większe zdziwienie pojawia się na twarzach tych, którzy dowiadują się, że Barcelona (taką nazwę nosi to krzesło) powstała w... 1925 roku.

117

Dekoracja ścienna ‘Gałęzie w ramie’

Dekoracja ścienna, której twórca każe nam skupiać wzrok na kolejnych „ujęciach” tego samego motywu roślinnego (gałąź brzozy). Ten prosty zabieg sprawia, że tak jak w filmie – widzimy kolejne sekwencje jednego zdarzenia. W przypadku dekoracji jest to rozwój drzewa.

118

Lampa Koń / Moooi, Holandia.

Lampa, na którą 99% Twoich gości na pewno zwróci uwagę. Nie obejdzie się przy tym bez pytań typu: „Co oznacza koń z lampą na głowie?”.

O nas

Jesteśmy polską firmą zajmującą się projektowaniem i produkcją mebli z beczek i starego drewna. Tworzymy zgrany zespół otwarty na innowacje, sztukę, ludzi ...

Więcej

Zamówienia

Zamówienia można składać drogą elektroniczą i telefonicznie. Realizujemy zamówienia według indywidualnych wymagań Klientów (wymiary, kolor)...

Więcej

Inspiracje

To kolekcja związana z meblami ze starego drewna. Prezentujemy różne rozwiązania, w których wykorzystano elementy starego drewna...

Więcej

Kontakt

DUE
adres: ul. Nawojowska 206
33-300 Nowy Sącz
tel. +48 514 526 661
pn-pt: 7.30-15.30
office@design-due.com